Jarosław Gos

Rzeźbiarz

Jarosław Gos – rzeźbiarz, o sobie:

„od młodych lat miałem do czynienia ze sztuką. Pochodzę z rodziny z tradycjami artystycznymi, i nawet jeśli u niektórych, nie w pełni zrealizowanymi, to zawsze z chęciami do wyrażenia się w artystyczny sposób.

Pierwsze moje rzeźbiarskie kroki stawiałem wraz z bratem Zbyszkiem w wieku nastoletnim w Józefowie pod Warszawą, pod okiem Ryszarda Sumary „Górala”. Były to prace w korze i drewnie.

Rysunku uczył mnie Władysław Klamerus.

Moje prace dziś konsultuje z dojrzałymi artystami - bratem Zbyszkiem Gosem i naszymi przyjaciółmi :

Lechem Żurkowskim i Krzysztofem Pawłowskim.

Zawodowo 25 lat zajmowałem się renowacją mebli antycznych. Przedłużałem życie dziełom mistrzów ebenistów robiąc to z pasją. Z czasem pojawił się niedosyt .

Przejścia i doświadczenia życiowe ostatnich kilku lat, pozwoliły mi odkryć siebie na nowo, wiem co chcę robić, jak się spełniać i co ofiarować jeszcze z siebie.

Teraz moja miłość, to rzeźbienie w kamieniu. To moje odkrycie i pasja w dojrzałym etapie życia. Doświadczenia, emocje, myśli i wyobrażenia, przelewam na rzeźbę, mam potrzebę dzielenia się tym. Rzeźbienie daje mi poczucie wolności.

W moich pracach można zobaczyć to, co dzieje się w moim wnętrzu. Można powiedzieć, że pomysły pojawiają się w trudniejszych momentach, dniach, w bardziej nostalgicznym nastroju, wtedy powstają projekty w glinie i plastelinie, nazywam te dni „dniami artystycznej płodności”. Realizacja natomiast, przypada na dni ” jasne”, gdzie mogę po prostu działać.

Jestem wdzięczny dobrym ludziom, których spotkałem na swojej drodze, którzy umożliwili mi realizowanie siebie poprzez rzeźbę.