Edita Vlaović-Dominik

Edita Vlaović-Dominik
Edita Vlaović-Dominik obraz

Urodziła się w Chorwacji w Zadarze, w polsko chorwackiej rodzinie. Studiowała na ASP w Warszawie w pracowni profesor Wandy Paklikowskiej-Winnickiej, malarki fascynującej się abstrakcją oraz malarstwem materii. Po dyplomie w 1989 roku zdecydowała się na zrobienie specjalizacji oraz podjęcie studiów podyplomowych w zakresie rzeźby pod okiem profesora Adama Myjaka. Artystka zajmuje się w swojej twórczości malarstwem sztalugowym, konserwacją oraz fotografią.

Jej dzieła malarskie tchną życiem oraz witalnością. Abstrakcyjne kompozycje to pięknie zasugerowane pejzaże, najczęściej te kojarzone z widokami spotykanymi nad Morzem Śródziemnym. W efekcie płótna malarki to pełne ekspresji , hołdy oddane naturze i jej tworom. Artystka w sugestywny sposób za pomocą mocnych kontrastów i żywiołowej kreski oddaje siłę żywiołów. Prace artystki znajdują się w licznych zbiorach prywatnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą m.in. w Chorwacji, Niemczech, Włoszech, na
Filipinach, Słowenii i w Japonii.

Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych, wymieniamy tylko te z ostatnich lat: 2017, 2018 - Galeria Delfiny – V, VI, Letni salon (Warszawa), 2018 - Muzeum Vukovar (Chorwacja), 2019 - Dominik i jego najbliżsi 15.07.2019 - 15.08.2019 (DESA UNICUM) - Warszawa. Obecnie przygotowuje się do wystawy indywidualnej.