start   malarstwo   grafika   rzeźba   widoki Warszawy   kronika wystaw   oprawa   konserwacja  


G a l e r i a   B e l l o t t o
ZDZISŁAW     PRZEBINDOWSKI
- malarstwo, obrazy Warszawy -
Pejzaż, olej na tekturze, 29 x 20 cm (lata 1960-te)
Mszana Dolna, olej na sklejce, 60 x 70 cm,
Sygnatura prawy dolny róg: Z. Przebindowski
Na odwrocie nalepka wystawy (Centralne Biuro Wystaw Artystycznych-Oddział w Krakowie)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Zdzisław Przebindowski (1902 - 1986)
Zdzisław Przebindowski, syn malarza Franciszka Przebindowskiego, studia artystyczne rozpoczął w latach 1920-1925 w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu, a następnie - w latach 1925-1929 - kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Fryderyka Pautscha, Władysława Jarockiego i Jana Wojnarskiego.
Otrzymane stypendium zagraniczne umożliwiło mu dłuższy pobyt w Paryżu. Później był jeszcze we Włoszech, zatrzymując się w Wenecji, Florencji i w Rzymie. Podróżował tez do północnej Afryki.
Jeszcze przed wojną został nauczycielem rysunku ASP w Krakowie, a później - od 1945 do 1972 - pełnił funkcje wykładowcy tej uczelni. Należał do kilku stowarzyszeń twórczych, m.in. Tow. Artystów Sztuka, krakowskiego TPSP i ZPAP.
Twórczość artysty obejmuje głównie malarstwo olejne, akwarelę i grafikę. Malował pejzaże, sceny rodzajowe, widoki miejskie, portrety, martwe natury, kwiaty i akty. "Jego malarstwo cechuje świeżość ujęcia, szeroka faktura, intensywny i żywy koloryt oraz znaczny stopień komunikatywności" (T. Dobrowolski).
Uczestniczył w licznych wystawach. Jego prace znajdują się, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Poznaniu, w Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeach w Grudziądzu, Białej Podlaskiej czy Częstochowie. Artysta został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1996 jest patronem jednej z ulic Krakowa.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

G a l e r i a   B e l l o t t o
zaprasza codziennie od 10 do 19

Krakowskie Przedmieście 79, 00-079 Warszawa
tel./fax (0-22) 826 85 92
galeria@bellotto.pl