start   malarstwo   grafika   rzeźba   widoki Warszawy   kronika wystaw   oprawa   konserwacja  

G a l e r i a   B e l l o t t o
J A N U S Z     L E W A N D O W S K I
- malarstwo -
Chłopiec w czerwonej kamizelce, olej na płótnie, 73 x 54 cm, 2012
sygn. w prawym dolnym rogu: LEWANDOWSKI
Wielka samotność pewnej świnki, olej na płycie, 50 x 35 cm, 2010
sygn. w prawym dolnym rogu: LEWANDOWSKI
Odpoczynek, olej na płycie, 60 x 46 cm, 2001
sygn. w lewym dolnym rogu: LEWANDOWSKIJanusz Lewandowski ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Artura Nacht-Samborskiego w 1964 roku. Od tego czasu uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, plenerach i sympozjach problemowych. Otrzymał wiele nagród, m.in. nagrodę Prezydenta Warszawy (1985), nagrodę polsko-japońską im. Miyauchi (1995). Jego prace znajduja sie w w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą oraz w kolekcjach muzealnych, m.in. Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Zachęty w Warszawie.
Jego obrazy często porównywane są do sztuki polskiego symbolizmu oraz nostalgicznych pejzaży Jana Stanisławskiego i Józefa Chełmońskiego. Jednak poprzez nowoczesną kompozycję, konsekwentną dramaturgię i kolorystykę wykraczają poza konwencję tej sztuki.
Pięknie o swoim malarstwie mówi sam autor "...kiedy patrzę na pole, to zapełnia się ono tworami nie tylko mojej wyobraźni, gdy pochylam nad wodą to myślę, że tajemnica jej żywiołu nie tylko z niej wypływa a jeśli jestem w ogrodzie stłumione szepty, które mnie ogarniają nie są tworem tylko tej chwili..."

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
G a l e r i a   B e l l o t t o
zaprasza codziennie od 10 do 19

Krakowskie Przedmieście 79, 00-079 Warszawa
tel./fax (0-22) 826 85 92
galeria@bellotto.pl