start   malarstwo   grafika   rzeźba   widoki Warszawy   kronika wystaw   oprawa   konserwacja  

G a l e r i a   B e l l o t t o
WIESŁAWA   KWIATKOWSKA
- malarstwo -

,,Portret młodzienca,, olej na płótnie, 81 x 65 cm., 1995 r.
Sygnatura prawy dolny róg: Kwiatkowska 1995
Rama jest integralną częścią dzieła.

,,Barbara Radziwiłłówna,, olej na płótnie 81 x 65cm. ,2007 r.
Sygnatura prawy dolny róg: Sława Kwiatkowska 2007
Rama jest integralną częścią dzieła.Wiesława Kwiatkowska (1926-2011)
Studiowała w Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie, gdzie obroniła dyplom w roku 1953 na Wydziale Konserwacji Zabytków u prof. Marconiego. Jako studentka uczestniczyła w pracach konserwatorskich na Starym Rynku w Warszawie, potem przez wiele lat pracowała jako konserwator zabytków m.in. na Zamku w Lublinie, Tumie pod Łęczycą, Czerwińsku nad Wisłą i Krzeszowie. Niezależnie jednak od pracy zawodowej Kwiatkowska zajmuje się rysunkiem, grafiką i malarstwem. Malarską wyobraźnię artystki inspirują jej ulubione lektury. Stworzyła ilustracje i cykle obrazów m.in. do prozy S. Lema ("Astronauci"), trylogii J. R. R. Tolkiena (`Władca Pierścieni`), baśni J. Ch. Andersena oraz poezji B. Leśmiana, J. Harasymowicza oraz księdza J. Twardowskiego. Kwiatkowska jest także autorką cyklów malarskich "Legendy o kwiatach" oraz "Madonny z poezji polskiej". Tworząc dla własnej przyjemności, artystka nawiązuje do nastroju secesyjnej symboliki i dekoracyjności. W 1978 w Muzeum Secesji w Płocku odbyła się wystawa malarstwa i rysunku, pt. "Reminiscencje Secesji", na której pokazane były jej rysunki powstałe około 1950. Znalazły się wśród nich związane z powieścią Stanisława Lema prace wykonane tuszem i temperą, szkice do teatru oraz prace malarskie będące ilustracjami do poezji. Ponadto artystka swoje prace prezentowała w wielu muzeach i galeriach m.in. w Warszawie, Płocku, Kole, Koninie i Turku. Jej obrazy poszukiwane są też przez wielu kolekcjonerów z Ameryki, Kuwejtu, Niemiec.
Prezentowany obraz pochodzi z cyklu pt.: "Obłąkany śpiew ptaków", zainspirowanego przez poezję Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Czterdzieści dziewięć z tych prac malarka podarowała Muzeum Okręgowemu w Koninie.
Praca utrzymana w swoistej, nawiązującej do secesji stylistyce artystki; bardzo dekoracyjna, malowana jest włącznie z ramą, co nadaje jej dodatkowej efektowności i głębi.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

G a l e r i a   B e l l o t t o
zaprasza codziennie od 11 do 19

Krakowskie Przedmieście 79, 00-079 Warszawa
tel./fax (0-22) 826 85 92
galeria@bellotto.pl