start   malarstwo   grafika   rzeźba   widoki Warszawy   kronika wystaw   oprawa   konserwacja  

G a l e r i a   B e l l o t t o
J E R Z Y     G N A T O W S K I
- malarstwo -

Pejzaż, olej na płycie, 40 x 50 cm, 1989 r.


- - - - - - - - - -


JERZY GNATOWSKI (1929-2012) Urodził się w 1929 roku w Łomży. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w późniejszych latach był wykładowcą technik malarskich i kopii. Od 1955 r. prezentuje grafiki, rysunki, akwarele, tempery i obrazy olejne. Na swoim koncie ma ponad 80 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest członkiem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, laureatem wielu nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych.

"Dlaczego i po co maluję? Żartem można by odparować - dlatego, że nie umiem grać na flecie! Niczego oprócz malarstwa nie odkrywałem tak radośnie i z tak ogromną czułością, dążąc stale do doskonalenia. Jest ono również moim zawodem, muszę więc je doskonalić, by się nie wstydzić swojej pracy, choć jej efekty nie zawsze są wymierne.
Z trudem dowodzę, że dopiero następny obraz, który namaluję będzie rzeczywiście dobry, prawie na granicy Dzieła. Widz przeważnie nieufny przyjmuje to stwierdzenie za kamuflaż lub żart.
Maluję, wystawiam dziesiątki obrazów, a ciągle za pazuchę chowam ten najlepszy; odwieczny mistyfikator, kłamca, przewrotny iluzjonista. Prawda to, ale nie całkiem. Pozwalając sobie na odrobinę sarkazmu, twórca może zapytać, czy to rzeczywiście konieczne - to ciągłe składanie obietnicy sobie, a ludziom, obietnicy otwartości i prostoty - i może pytać nadal, czy w ogóle jest to możliwe? (...)" Jerzy Gnatowski


Sztukę Jerzego Gnatowskiego cechuje mistrzowskie opanowanie warsztatu. Kompozycje ujawniają wirtuozerię w operowaniu wysmakowaną, wąska gamą barwną, zachwycając kunsztowną ich harmonią. Malowane oszczędnie, bez zbędnej drobiazgowości obrazy, budowane są szybkimi, szerokimi pociągnięciami pędzla, często impastowo kładzionej farby.
Z niezwykłą lekkością i swobodą artysta wypowiada się też w trudnej technice akwareli, ukazując krajobraz zmieniający się pod wpływem pór roku. Syntetyczne i zarazem subtelne pejzaże akwarelowe wyczarowuje delikatnymi muśnięciami pędzla.
Malarstwo nestora kazimierskiej kolonii artystycznej olśniewa nieprzebranymi możliwościami interpretacyjnymi pejzażu. Jest nie tylko przestrzenią światła, kolorów i bogactwa form, ale także przestrzenią refleksji i spokoju.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

G a l e r i a   B e l l o t t o
zaprasza codziennie od 11 do 19

Krakowskie Przedmieście 79, 00-079 Warszawa
tel./fax (0-22) 826 85 92
galeria@bellotto.pl