G a l e r i a   B e l l o t t o
T A D E U S Z     D O M I N I K
- malarstwo -

Kompozycja, akryl na płótnie, 51 x 71 cm, 1982
sygnatura prawy dolny rog:Dominik

Pejzaż z rzeką, olej na płótnie, 64 x 54 cm, 2012
sygnatura prawy dolny rog: Dominik

Pejzaż, olej na płótnie
70 x 70 cm, 2011
sygnatura prawy dolny rog: Dominik

Pejzaż 3, olej na płótnie
70 x 70 cm, 2011
sygnatura prawy dolny rog: Dominik

Pejzaż 4, olej na płótnie
50 x 50 cm, 2011
sygnatura prawy dolny rog: Dominik

Pejzaż 5, olej na płótnie
50 x 50 cm, 2011
sygnatura prawy dolny rog: DominikTadeusz Dominik urodził się w 1928 roku Szymanowie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1953 roku. Był uczniem prof. Jana Cybisa. Dyplom uzyskał w 1953 roku. Po skończeniu studiów nauczał na macierzystej uczelni od prowadząc od 1965 r. pracownie na Wydziale Malarstwa. Przeszedł przez wszystkie stopnie kariery akademickiej, otrzymując w 1988 roku tytuł profesora zwyczajnego.
Artysta związany był z nurtem koloryzmu. Początkowo tworzył obrazy figuratywne. Do 1960 r. obok malarstwa uprawiał również drzeworyt kolorowy w dużych formatach. W drugiej połowie lat 50 zaczął malować obrazy abstrakcyjne zbliżone do malarstwa informel. Ekspresyjny styl tego okresu zmienił się w latach 70. Kolory uległy rozjaśnieniu, formy stały się wyraźniej określone równieź gruba faktura zmieniła się na lżejszą.
Równocześnie do malarstwa artysta urawiał tkanie gobelinów oraz zajmował się ceramiką.
Tworzy również grafikę komputerową.  Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych w Polsce i za granicą.W 1955 roku uczestniczył w Wystawie Młodej Polski w warszawskim Arsenale i otrzymał tam II nagrodę. Za granicą debiutował na XXVIII Biennale w Wenecji prezentując cykl drzeworytów "Macierzyństwo". Wiele podróżował, jeszcze więcej wystawiał zarówno w kraju i za granicą. W 1973 roku artysta otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa.
Obecnie jest jednym z najpopularniejszych artystów w kraju. Jego abstrakcyjne obrazy o niezwykle bogatej kolorystyce, często inspirowane naturą, wyróżniają się oryginalnością. Przeszło 30 lat temu Jan Cybis powiedział o jego malarstwie: "pozostaje zjawiskiem zaskakującym jak szybko zdobył sympatię publiczności sztuką na pozór niezrozumiałą, a w istocie komunikatywną". Twierdzenie to pozostaje aktualne do dziś.
Ważnym aspektem jego sztuki pozostaje muzyczność obrazów. I tu należy zacytować słowa Stanisława Andrzejewskiego "Tadeuszowi Dominikowi muzyka towarzyszy na co dzień [...] maluje on partytury z precyzyjnie wyliczonymi, przez genialną intuicję, uderzeniami koloru i form. Tworzy własny zapis muzyki sięgający swym rodowodem otchłani czasów, kiedy człowiek tworzył swoje pierwotne sygnały muzyczne."
-Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2008r
-laureat nagrody Norwida 2010r w dziedzinie sztuk plastycznych
- w 2010 r. kapituła IX edycji nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznała nagrodę Tadeuszowi Dominikowi określając go jako "rasowego malarza wychodzącego z malarstwa kolorystycznego i abstrakcji lirycznej"
- W 2011 roku obchodzil 60-lecie pracy twórczej .

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
G a l e r i a   B e l l o t t o
zaprasza codziennie od 11 do 19

witryna   kronika wystaw   artyści   dzisiaj   zakupy  

Galeria Bellotto
Krakowskie Przedmieście 79, 00-079 Warszawa
tel./fax (0-22) 826 85 92
galeria@bellotto.pl