start   malarstwo   grafika   rzeźba   widoki Warszawy   kronika wystaw   oprawa   konserwacja  

G a l e r i a   B e l l o t t o
B R O N I S Ł A W     C H R O M Y
- rzeźba -


Owieczka, kamień i brąz, wysokość 22 cm, długość 27 cm

Madonna, kamień i brąz, wysokość 76 cm

Bażant, brąz patynowany, wysokość 60 cm, długość 130 cm

Macierzyństwo, brąz patynowany, wysokość 64 cm

Kameleon, kamień i brąz, wysokość 31 cm

Smok, brąz patynowany, wysokość 27 cm

Owca, kamień i brąz, wysokość 32 cm

Smok mały i duży, brąz, wysokość 40 cm

Ptaki, kamień i brąz,


Bronisław Chromy i jego rzeżbyBronisław Chromy - rzeźbiarz, medalier, malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, uczeń Xawerego Dunikowskiego. Urodził się w 1925 roku w Leńczach koło Lanckorony. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych rozpoczął studia na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1956 roku uzyskał dyplom. Jest najwybitniejszym polskim rzeźbiarzem ostatniego półwiecza, który dziełom swym nadaje indywidualne piętno, co czyni je rozpoznawalnymi wśród prac innych artystów. Od ponad pięćdziesięciu lat, dzięki swojemu talentowi, energii i pracowitości pomnaża swój dorobek artystyczny, który podziwiać można na całym niemal świecie m. in: w Kanadzie, USA, Meksyku, Japonii, Skandynawii, Rosji, Brazylii, Australii, Afryce i oczywiście w większości krajów europejskich. W 2005 roku, z okazji 80 urodzin artysty, rozpoczęły się obchody tego jubileuszu, w ramach którego odbyły się spotkania plenerowe w Parku Decjusza oraz wystawy: w Voerde (Niemcy), w Linzu (Austria), w Budapeszcie (Węgry). Jedną z tych rocznicowym wystaw jest ekspozycja w Muzeum Polskim w Rapperswilu.

Bronisław Chromy zajmuje się rzeźbą, medalierstwem, malarstwem i grafiką a ostatnio debiutował jako pisarz książką "Kamień i marzenie" - autobiografia. Bronisław Chromy jest twórcą niezwykle uniwersalnym, gdyż bez trudu przechodzi od ogromnych pomników do rzeźby parkowej i galeryjnej, a od tej ostatniej do niewielkich medali. Zwłaszcza pomniki znajdujące się w różnych miastach Polski są już dziś swoistymi ikonami: jak choćby Smok Wawelski nad Wisłą w Krakowie, czy monument poświecony Ojcu Świętemu przed katedrą w Tarnowie. W różnych okresach twórczości inspirowały go najrozmaitsze tematy od historycznych (Pieta Oświęcimska) i muzycznych (Chopin), poprzez związane z przyrodą, gdy szukał natchnienia w naturalnych kształtach rzecznych otoczaków (seria zwierzaków) po problemy kosmologiczne (Kopernik), konstelacje, układy gwiezdne. Efektem tych ostatnich zainteresowań jest rzeźba pt. "Narodziny planety".
Najbardziej lubianym zarówno przez artystę jak odbiorców motywem jego twórczości są zwierzęta: żaby, mrówki, owce, bażanty, pawie, psy, koty. Do tworzenia tej zwierzęcej menażerii wykorzystuje zróżnicowane fakturalnie fragmenty skał, które otoczone metalem przeistaczają się w osobliwe zwierzęta. Choć poddane artystyczno-rzeźbiarskiej deformacji, jego zwierzaki budzą sympatię. Bronisław Chromy stworzył własny oryginalny język wypowiedzi dla zobrazowania świata zwierzęcego i ten język jest niepodrabialnym znakiem rozpoznawczym. Tematykę animalistyczną podejmuje artysta także na malowanych przez siebie obrazach, zwykle mocno nasyconych barwnie i wyrazowo. Na tych płótnach Chromy potrafi tak operować kolorem, iż przemienia go w barwną mgłę a tym samym odbiera malowanej rzeczywistości jej przedmiotowość. Swoje obrazy maluje w Domu Pracy Letniej na Mazurach i często pisze do tych dzieł komentarze liryczne.
W marcu 2009 roku prof. Bronisław Chromy został Laureatem Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
G a l e r i a   B e l l o t t o
zaprasza codziennie od 11 do 19

Krakowskie Przedmieście 79, 00-079 Warszawa
tel./fax (0-22) 826 85 92
galeria@bellotto.pl